Klíšťata

S kousnutím klíštěte na Vás číhá řada nemocí, jejichž následky Vás mohou omezovat po zbytek života. Jak lze těmto onemocněním předejít?

Postup vyšetření

Klíšťová encefalitida

Vyšetření je zaměřeno na protilátky ze séra. Známkou akutního onemocnění je přítomnosti IgM protilátek, které se objevují přibližně ke konci chřipkové fáze. IgG protilátky se tvoří o něco později a přetrvávají celoživotně. Pokud člověk není očkovaný proti klíšťové encefalitidě, jsou IgG protilátky známkou prodělaného onemocnění.

Laboratoř synlab czech vyšetřuje i hladinu protilátek po očkování. Podle její výše je možné určit, zda a na jak dlouho je očkování protektivní.

Borelióza

Vyšetřují se opět protilátky. Buď skupinově, nebo proti jednotlivým typům.  Proti borelióze zatím není na trhu dostupná vakcína. Léčení je možné antibiotiky, čímž je možné předejít pozdním následkům, jako je postižení kloubů, orgánové postižení a postižení centrální nervové soustavy.

Vysoce specifické testy na vyšetření protilátek jsou Western-blotty. Zde se zjišťují protilátky proti jednotlivým typům, které jsou u nás zastoupeny.